A gyűlölet gyökerei

2022. 04. 30. | Történelem

Laurence Rees: A holokauszt Falusi Dóra ajánlója

Nehéz fába vágta a fejszéjét a magyar olvasók előtt már ismert angol történész és dokumentumfilm-rendező, Laurence Rees új művében. A gyűlölet gyökereitől kiindulva próbálja megérteni és megértetni, hogy miként történhetett meg a holokauszt. Újdonságot is hoz a már alaposan tárgyalt témában, amikor eddig publikálatlan interjúkat közöl az áldozatokkal, a koncentrációs táborokban dolgozó katonákkal és őrökkel.

Libri, 504 oldal, 5999 Ft

Az ismert brit történész, Laurence Rees új könyve nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy megértse és megértesse, hogyan történhetett meg a soá. „Olyan általánosabb munkát nem ismerek, amelyben az első kézből származó tanúságtételekből áradó érzelmi töltet összekapcsolódott volna a náci állam döntéshozási mechanizmusának elemzésével. Én valami ilyesmire tettem kísérletet, ezért remélem azt, hogy könyvem a holokauszt történetének valóban »új« megközelítését nyújtja.” Művében az események bemutatása mellett azok az eddig publikálatlan interjúk jelentik a nóvumot, amelyeket az áldozatokkal és a koncentrációs táborokban dolgozó egykori náci katonákkal, őrökkel készített. (A csengeri származású auschwitzi túlélő, Schőner Gizella megható memoár könyvéről itt írtunk.)

A témának több évtizedes szakirodalmi múltja van, történelmi és pszichológiai vonatkozásban egyaránt alaposan körbejárták. Már a hatvanas évektől kezdve végeztek olyan jellegű kísérleteket az Egyesült Államokban, amelyek célja a hatalommal szembeni engedelmesség vizsgálata volt, még az olyan esetekben is, amikor az alany lelkiismerete szerint másképp cselekedne. Egyik leghíresebb ilyen kísérletet Stanley Milgram, a Yale Egyetem pszichológusa végezte (Milgram-kísérlet), amelynek során az alanyoknak áramot kellett vezetniük egy beépített emberbe, ha az rossz választ adott a kérdésre. Nem láttak, de hallhatták őt – például azt is, ha könyörgött, hogy ne kínozzák tovább. Bár az értékelést utólag több kritika is érte, az eredmények megdöbbentőek.

A témában – sok egyéb más mű mellett – magyarul is olvasható Götz Aly Európa a zsidók ellen című könyve, amelyben tágabb kontextusban tárgyalja a zsidók elleni több évszázados intézkedéseket és izmusokat (Ide kattintva olyan németekről olvashat, akik szembeszálltak a náci rezsimmel.) Magyar kutatóként pedig Agora Zsuzsanna publikálta 2020-ban A nácizmus történeti pszichológiája című igen átfogó tanulmányát. Rees tehát, bár nagy fába vágta a fejszéjét, sok tekintetben már kitaposott úton jár. Könyve mégis számot tarthat az érdeklődésünkre. Az Oxfordban végzett történész több, a BBC számára készített díjnyertes, a 20. századi Európa történelmével foglalkozó dokumentumfilmet is jegyez, valamint egy szintén díjnyertes oktatói weboldalt is fenntart ebben a tárgykörben.

A magyar vonatkozásokat is tárgyalja

A holokausztA gyűlölet gyökereitől a Harmadik Birodalom összeomlásáig című könyvében 1919-től kezdi bemutatni azokat a Hitler magánéletéről és Németország történelméről szóló tényeket, amelyek szerepet játszottak abban, ahogy a Führer később a zsidókérdést kezelte. Tárgyalja a náci párt felemelkedését, a nemzetiszocialista kormányzást, a nürnbergi törvényeket, az antiszemitizmus radikalizálódásának folyamatát és következményeit, valamint a világháború eseményeit és a koncentrációs táborok történetét. Rees rendelkezik azzal a képességgel, amely a tudományos ismeretterjesztés elengedhetetlen ismérve: olvasmányos stílusban, ugyanakkor hitelesen és lényeglátóan képes bemutatni még a legnehezebb problémakört is.

Néhány olyan részletet is tárgyal, amely szélesebb körben kevésbé volt eddig ismert, és vannak magyar vonatkozású fejezetrészek is. Ilyen például a Horthy szerepére vonatkozó kutatásainak ismertetése (érdemes összevetni Ungváry Krisztián Horthy Miklós, a kormányzó és felelőssége 1920–1944, valamint Veszprémy László Bernát 1921: A Horthy-rendszer megszilárdulásának története című munkákkal. Ez utóbbi kötetről Pető Iván írt alapos kritikát, valamint itt olvashatja a szerzővel készített interjúnkat.)

Kasztner vonatának túlélői

Kitér továbbá a Kasztner-vonat történetére is, amelyben 1684 magyar zsidó foglyot szállítottak a nácik először a bergen-belseni koncentrációs táborba, majd Svájcba. A nem kevés pénzért történt kimenekítést Kasztner Rudolf (született Kasztner Rezső) szervezte meg, azonban a háború után mégis sok kritika érte, ennek következményeként is halt meg Izraelben egy merénylet áldozataként. Az utasok összeszervezésekor ugyanis ő már olvasta Rudolf Vrba és Alfred Wetzler, a két szökött auschwitzi rab beszámolóját (Vrba-Wetzler-jelentés) az ottani állapotokról és bánásmódról.

Ebben megosztották Filip Müller, a krematóriumoknál dolgozó sonderkommandós részletes leírását is. A jelentés 1944 tavaszának végére Londonba és Washingtonba is eljutott. Akkor már a magyarországi zsidó ifjúsági mozgalmak (pl. Hashomer Hatzair, Maccabi Hatzair, Bnei Akiva) is igyekeztek minél több zsidót tájékoztatni a közelgő veszélyről, de a többség nem hitt nekik. Velük ellentétben azonban Kasztner nem figyelmeztette a közösségeket arra, hogy mi a „kötelező külföldi munkaszolgálat”, vagyis a deportálás valódi célja. Tény azonban az is, hogy közbenjárása nélkül ez az 1684 ember is lágerben pusztult volna el.

Nem szabad alábecsülni a gyarlóságunkat

Laurence Rees könyve pontos és alapos összefoglalója a harmincas és negyvenes évek eseményeinek (Kisantal Tamás fordítása). Korábbi náci katonák és túlélők naplórészleteinek, levelezéseinek felhasználásával, valamint a velük készült interjúk beépítésével a történések érzelmi oldalát is igyekszik megvilágítani, feszegetve azt a mai napig aktuális kérdést, hogy mire is képes az ember. Az elbeszélések és a kontextus újra és újra ráirányítja a figyelmünket, hogy nem szabad alábecsülni az emberi gyarlóságot. Most, hogy lassan az utolsó túlélők is eltávoznak, a történelmi emlékezet szükségszerűen gyengül. A holokauszt és a hozzá hasonló művek jelentősége az idő múlásával épp ezért egyre nagyobb lesz, mivel képesek ébren tartani a kollektív emlékezetet.

LAURENCE REES legutóbbi művei: Zárt ajtók mögött; A legsötétebb óra; A nácik.

További cikkek

Kritika, Irodalom

Nem szabad ötletek

Murányi Gábor: Szövedékek. 50 év, 50 írás József Attiláról | Révész Sándor kritikája   A legtöbbet emlegetett, mégis a legkevésbé ismerhető költők...

Történelem

Magyar szivárvány

Kurimay Anita: Meleg Budapest | Falusi Dóra ajánlója   Mikor változott meg a homoszexualitás ideológiai megítélése Magyarországon? meddig volt a...