A szorongás tornádói

2021. 01. 14. | Életmód

Regine Galanti: Élet stressz nélkül tinédzsereknek | Falusi Dóra ajánlója

Minden harmadik tini szorong – kezdi könyvét Regine Galanti, és ezzel nemcsak a felnőttekhez, de az érintett tinédzserekhez is szól. „Vagyis az osztálytársaid többsége is hasonló problémákkal küzd.” Az Élet stressz nélkül tinédzsereknek című könyve ebben a közvetlen, barátságos stílusban teszi érthetővé a zavaros érzéseket és segít megnyugtatni a háborgó lelket.

Édesvíz, 211 oldal, 3990 Ft

Kamaszkorban az élet kilép a megszokott medréből, és az érzelmek világa extrém módon felerősödik: a szeretet vagy szerelem átmenet nélkül csap át rajongásba, a neheztelés gyűlöletbe, a félénkség kitaszítottságba. A veszteségek villámgyorsan válhatnak feldolgozatlan traumákká, és semmiségektől is hatalmassá nőhet a magabiztosság. És amellett, hogy egy fiatal felnőttnek a robbanásszerű biológiai és mentális változásokkal is meg kell küzdenie, a társadalmunk is épp ezekben a kritikus években teszi a továbbtanulás, és úgy egyáltalán, az életről való hosszútávú döntések felelősségét a nyakába. Hát hogy ne lenne elképesztően nehéz ilyen hullámok között még az életét is kormányoznia?

„Ha ehhez hozzáadjuk a stresszt és a szorongást, kész csoda, hogy egyáltalán bármit is képes vagy elvégezni!” – írja a szerző, Regine Galanti pszichológus, aki (a szülők, és általában véve a felnőttek többségével szemben) meg sem próbálja ezen nehézségek létjogosultságát kétségbe vonni. Teljes mellszélességgel kiáll a már nem gyerek – még nem felnőtt státuszúak mellett. Anélkül, hogy – amolyan felnőttesen – ok-okozati összefüggésekkel próbálná meg elmagyarázni a tinédzser problémák mibenlétét, közvetlen és empatikus stílusban veti be minden, a kognitív viselkedésterápia terén szerzett tapasztalatát, hogy egy gyakorlatias könyvben mutassa be azokat a praktikákat, amelyek segítségével az akadályozó érzések megszelídíthetők. Sőt, hasznosak is lehetnek.

Az érzések megszelídíthetők (FOTÓK: Freepic.com)

Merthogy alapvetően – hívja fel a figyelmet Galanti – a félelmek és a szorongások nagyon is hasznosak, az evolúciónk során pedig kifejezetten életmentő funkciók voltak. „A gondok ott kezdődnek, amikor a félelem beleszól az életedbe, és visszafog abban, hogy a számodra fontos dolgokat csináld.” Félni pedig bármitől lehet.

A fóbiák különböző változatai, a szociális és szeparációs szorongás, a pánikrohamok vagy épp a kényszerbetegségek igen változatosan tudják megkeseríteni az életet. Galanti könyve amellett, hogy részletesen elemezve segít beazonosítani ezeket az érzéseket, azok feloldásában is megfontolandó ötleteket kínál. „A célunk az, hogy a szorongás tornádóit kisebb részekre bontsuk, hogy külön-külön meg tudj birkózni velük ahelyett, hogy elvesznél bennük.”

Ennek jegyében Az Élet stressz nélkül tinédzsereknek elsősorban a személyes tudatos jelenlét, divatos angol kifejezéssel élve, a mindfulness erősítését célozza meg. A mindennapi tevékenységeket is ebből a szempontból közelíti meg egészen aprólékos részletekig lebontva. Már egy étkezés során, akár emberek között is lehetőséget lehet teremteni arra, hogy észleléseinkre és érzéseinkre egészen más szemmel nézzünk.

Átprogramozás kevésbé feszült üzemmódba

Elsőre furcsának tűnhet itt kezdeni a szorongáskezelést, de a tanácsok felépítése nem véletlen: az agy „átprogramozása” egy kevésbé feszült üzemmódba nem megy egyik pillanatról a másikba. A fejezetek is ennek szellemében követik egymást, és csak ezt követően foglalkoznak az elme és a test egymásra gyakorolt hatásával, majd a nehéz érzelmek (mint a harag, szomorúság vagy depresszió) kezelésével, végül pedig a gondolatok és a viselkedés megváltoztatásának módszereivel.

Mindegyik részt ötletes és egy perc alatt elsajátítható gyakorlatok egészítik ki, amelyeknél a szerző praktikusan azt is megjelöli, hogy melyiket mikor ajánlja (például a harag enyhítésére, vagy „az aggódó gondolatok valóságtartalmának ellenőrzésére”). Ugyanakkor gyors és hatékony tippeket is ad azokra a sürgős helyzetekre, amikor az elviselhetetlenségig fokozódó stressznek vagy pániknak már csak az enyhítése is segítség lehet: ilyen például a színes légzés elsajátítása, vagy egy hógömb igénybe vétele. És van, amikor már konkrét testi tünetei vannak a feszültségnek szűnni nem akaró izomfájdalom formájában, erre is kínál gyakorlatokat.

Nem akar mindenható lenni – Regine Galanti

Szerencsére azért nem akar mindenható lenni: arra is felhívja a figyelmet, hogy mikor érdemes, sőt kell egy felnőtthöz vagy szakemberhez fordulni – például ha valaki az öngyilkosság gondolatát forgatja a fejében. De ha névtelenül könnyebb beszélni minderről, a könyv a Magyarországon elérhető lelkisegély-vonalakat és applikációkat is feltünteti. Lényeg, hogy kisebb és nagyobb problémákkal is bátran kérjen segítséget a kamasz, és ami legalább ugyanilyen fontos, a most. Erre ugyanis soha nem lesz megfelelő(bb) időpont.

Ezekről a nehéz és bonyolult lelkiállapotokról a kamaszmonológokat összegyűjtő könyv (A szívem egy bezárt bódé, kritika itt) is érzékenyen, humorosan, drámaian beszél, és ahogy Galanti is írja, az érzelmek felismerése az első lépés önmagunk megértése felé. De gyakran idáig is nehéz eljutni. Az Élet stressz nélkül tinédzsereknek segít felismerni ezeket a zűrzavaros állapotokat, és megoldást kínál arra, hogy mindez elviselhetőbb, élhetőbb legyen. A különböző megküzdési technikák pedig a későbbiekben is jól jöhetnek még.

További cikkek

Kritika, Irodalom

Nem szabad ötletek

Murányi Gábor: Szövedékek. 50 év, 50 írás József Attiláról | Révész Sándor kritikája   A legtöbbet emlegetett, mégis a legkevésbé ismerhető költők...

Tudomány

A halál hét arca

Richard Shepherd: A halál hét kora | Papp Sándor Zsigmond ajánlója   Nem könnyű megemészteni, hogy egy napon véget ér az életünk. Ám ahogy...