Rejtélyek elvitelre

2021. 03. 17. | Gyerekeknek

Victor Escandell: Rejtélyes történetek | Falusi Dóra ajánlója

Sokféleképpen foglalhatjuk el magunkat a világjárvány alatt, mi most egy igazi agytornát ajánlunk figyelmébe azoknak a gyerekeknek és felnőtteknek, akik úgy érzik, hogy már mindent kipróbáltak. Huszonöt olyan rejtvény megfejtése vár a lelkes nyomozókra, amelyek mind a fantáziát, mind a logikát megdolgoztatják. Szigorúan korhatár nélkül!

Két napindító agytorna: Hogyan lehet hozzájutni a bűvész nagypapától örökölt ládikóhoz, amelynek kulcsát egy parafa dugóval lezárt üvegben helyezték el, de a nagypapa utasítása szerint a dugót nem lehet kihúzni, sem az üveget összetörni? És a másik: Martina már majdnem elalszik a szobájában, amikor egyszer csak betörők lépnek be, és mindent elvisznek mellőle, ő azonban mégsem hívja a rendőrséget, sőt: mély álomba merül – hogyan lehetséges ez?

Ezek a könnyű kategóriába sorolt fejtörők a Rejtélyes történetek című könyvből valók, és előbbi a fantáziánkat, utóbbi a logikai készségünket dolgoztatja meg. De ne vegye el a kedvünket, ha nem következtetjük ki egyből a választ: a rejtély szerencsére nem marad megoldatlanul, hiszen a kisiskolások és felnőttek számára írt, huszonöt történetet tartalmazó könyv sok segítséggel szolgál a megfejtéshez. A részletes leírások mellett a spanyol származású, többszörös díjnyertes illusztrátor Victor Escandell rajzai is iránymutatást kínálnak. A körültekintő detektívmunka érdekében tehát érdemes mindkettőnek alaposabb figyelmet szentelni. Ráadásul ő a könyv szerzője is egyben, és letesztelve mondhatjuk, hogy mind a fantázia, mind a logika terén remekül megállja a helyét. (A történeteket Ana Gallo válogatta és dolgozta át, a magyar fordítás pedig Pethő Dóra munkája.)

Ki kell jelölni a nyomozás vezetőjét

A kötet ugyanis nem csak az olvasója számára nyújt kikapcsolódást, egyszerre akár többen is remekül szórakozhatnak, mivel egy háromféleképpen játszható társasjáték is egyben. Amellett, hogy egyedül is nagyszerű kihívás, például remek családi program is lehet. Ez esetben ki kell jelölni a nyomozás vezetőjét, ő egyedül megnézheti a megfejtést, utána azonban már csak „igen”, „nem”, vagy „nincs jelentősége” kijelentésekkel válaszolhat a többi játékos kérdéseire. Másrészt baráti versenyt is szervezhetünk úgy, hogy legalább kétfős csapatokat alakítunk ki, és választunk egy bírót, aki eldönti, hogy melyik csapat megfejtése a helyes.

Egyiknél sem a gyorsaság, hanem a pontszerzés a cél, és a könyv minden feladatnál előre feltünteti, hogy hány pontot ér a megfejtés. A rejtélyek nehézségi fokát is jelöli (könnyű, közepes, nehéz), ez azonban gyakran megtévesztő lehet. Ugyanis ami könnyű lehet a fantáziának, az esetleg nehezebben megy a logikának, ha nem fordítva.

A nem kevésbé rejtélyes Victor Escandell

A tizenegy logikai feladványt fogaskerék jelzi, és figyelmes olvasást, valamint minden részlet alapos átgondolását igényli. A tizennégy villanykörtével jelölt, fantáziára hagyatkozó rejtély megoldásához pedig leginkább az kell, hogy több különböző nézőpontból is megvizsgáljuk a szokatlan helyzeteket, és ne riadjunk vissza akár a meglepő megoldásoktól sem. Ahol a logika nem segít, ott a csavaros fantázia biztosan megoldja a talányokat – vagy épp fordítva.

A Rejtélyes történeteket jó szívvel ajánljuk azoknak a felnőtteknek, akik szeretik a jó krimit (még ha nem is jöttek rá soha, hogy ki a gyilkos), de legfőképp azoknak a kíváncsi gyerekeknek, akik mindig kaphatóak egy kis furfangos nyomozásra.

És akkor jöjjön két nehezebb feladvány, ha már felkeltettük az érdeklődést. Az elsőhöz a fantáziánkat kell használni. Egy hotelszobába az éjszaka közepén bekopogtat valaki, majd amikor ajtót nyitnak, sietve elnézést kér, mondván, azt hitte, az az ő szobája. A vendég, miután gyorsan bezárta az ajtót, azonnal hívja a portát. Miért? És egy másik, amelynek megfejtéséhez a logikánkat kell bevetnünk. Egy ember a vásárból megy hazafelé a vadászkutyájával, valamint egy frissen vásárolt tyúkkal és egy zsák kukoricával. Egy folyón kell átkelnie, de a csónakja túl pici, úgyhogy tanácstalan: ha a kutyával kel át, a tyúk megeszi a kukoricát. Ha a kukoricával megy át, a kutya megeszi a tyúkot. Mi a megoldás?

További cikkek

Kritika, Irodalom

Nem szabad ötletek

Murányi Gábor: Szövedékek. 50 év, 50 írás József Attiláról | Révész Sándor kritikája   A legtöbbet emlegetett, mégis a legkevésbé ismerhető költők...

Tudomány

A halál hét arca

Richard Shepherd: A halál hét kora | Papp Sándor Zsigmond ajánlója   Nem könnyű megemészteni, hogy egy napon véget ér az életünk. Ám ahogy...