J. Raeste – H. Sokala: A világ ötven legveszélyesebb vállalata | Ács Ferenc ajánlója
Ha nem sejti, hogy mihez adja a jóváhagyását, amikor a Google keresőjét használja vagy posztol a Facebookon, akkor a finn szerzőpáros munkája kijózanító olvasmány lesz. A jövőnk kérdései ugyanis nem a parlamentekben és a választásokon, hanem a világ ötven legveszélyesebb vállalatának laboratóriumában és irodáiban dőlhetnek el. És az sem igaz, hogy semmit nem tehetünk ellene.
Még annál is naivabb voltam, mint amit feltételeztem magamról. A két finn újságíró könyve viszont igencsak kijózanító olvasmány, de nem feltétlenül azért, amit a cím sugall. Juha-Pekka Raeste és Hannu Sokala ugyanis nem vállalati bűnözők gazdasági tevékenységeit leplezik le a könyvükben, és nem az adóelkerülés morális vagy büntetőjogi vetületei érdeklik. Azt nézték meg, hogy az elmúlt években, évtizedekben lezajlott koncentráció, amelynek során a nagyvállalatok még nagyobb vállalatokká, piaci monopóliumuk még nyomasztóbbá vált, vagyis a korunkban zajló „átlagos, törvényes vállalati és gazdasági működés” milyen veszélyeket rejt a jövőnkre nézve.
Megvizsgálták, hogy az óriásvállalatok egyre növekvő hatalma és felfoghatatlan befolyása milyen hatást fejt ki a demokrácia alapjaira, hogyan képes megingatni vagy akár ellehetetleníteni fontos alapintézményeket, ha úgy diktálja az érdekük, illetve miként változtatja meg a környezetet. Csupa olyasmivel foglalkoztak hát, ami nem, vagy elvétve kerülnek be a lapok gazdasági rovataiba és nem keltik fel a figyelmét a népszerűséget kergető, hatásvadász dokumentumfilmek alkotóit. Magyarán milyen elképesztő kockázatokat generál a „normális” működés, és a felszín alatt vagy nagyon is látható gazdasági folyamatok, amelyeket az óriásvállatok testesítenek meg és alakítanak.
Egyszerűbben fogalmazva: jó, ha tudjuk, hogy felhasználóként mire adjuk az áldásunkat, amikor posztolunk a Facebookon, használjuk a legtöbbünknél alapértelmezett Google keresőprogramot, kényelmesen vásárolunk az Amazonas felületén vagy az IKEA-ban, pénzt veszünk fel a Visa kártyánkról vagy utazunk a Ryanair olcsónak tűnő járatain, megnézünk egy Walt Disney által gyártott filmet. Milyen rendszert tartunk fenn ezen ártatlannak tűnő tevékenységek alatt és főként milyen jövő felé terelgetjük magunkat és gyermekeinket. A helyzet pedig nem ad okot túlzott derűlátásra.
Arra figyelmeztet a szerzőpáros, hogy utoljára négyszáz évvel korábban állt elő hasonló helyzet a mai világunkhoz képest. Akkor a Brit Kelet-indiai Társaság és a Holland Kelet-indiai Társaság kezében összpontosult elképesztő hatalom, Afrika és Ázsia kifosztásával uralták a világgazdaságot és majd kétszázötven évig hagytak nyomot a kortársak (és a következmények révén ma élő utódaik) életén. Ne legyenek nosztalgikus illúzióink: a két társaság saját hadsereggel rendelkezett (az előbbié az 1800-as években kétszer akkora volt, mint a hivatalos brit sereg), hatóságként léptek fel, adókat szedtek és könyörtelenül érvényesítették az érdekeiket.
Ma kissé „demokratikusabb” a helyzet, mert nem két társaság, hanem ötven, de inkább tíz óriásvállalat kezében összpontosul hasonló erő, és még hadsereg se nagyon kell ahhoz, hogy a világ úgy táncoljon, ahogy ők dudorásznak.
„A jövő nem a választásokon dől el, nem a kormányüléseken vagy a parlamentben, de még csak nem is a nemzetközi megállapodásokon, hanem az óriásvállalatok termékfejlesztő laboratóriumaiban és sarokszobáiban”, írják a szerzők. Nem a rossz diktátorok vagy jó vezetők döntéseire kell hát figyelni, hanem az üzleti logikára és a vállalatok tulajdonosainak érdekeire. Ezért érdemes – sőt: kötelező – megismerni, hogy fogyasztóként és felhasználóként mi mindennel állunk szemben, mit tartunk fenn. Számos országban ugyanis a munkaerőpiacra és egyéb tényezőkre gyakorolt hatásuk miatt az óriásvállalatokhoz a politikusok is csak hízelegve viszonyulnak – ehhez nem is kell nagyon messzire menni, hogy árulkodó példákat lássunk.
A rangsorolás igazából félig-meddig játék (főként a középmezőny táján), hiszen a szempontok – ahogy azt a szerzők is elismerik – igencsak szubjektívek, ám ezen túl nehéz lenne vitatni a top tízbe bekerült vállalatok helyét. Az első helyen majdhogynem vitathatatlanul a Google áll, a másodikon annak kínai megfelelője, a Tencent áll, a bronzérmet pedig a Szaúdi Királyság koronahercegének „cége”, a „legnagyobb csendben tevékenykedő” Aramco csípte el, amelynek elsőségét (egy ideig a világ legértéksebb vállalata volt) épp a techcégek orozták el előle. Az előkelő tízben még ott van a kínai online kereskedő vállalata, az Alibaba, az Amazon és a Facebook, Európát a Deutsche Bank és az orosz Gasprom képviseli. A bankárok közül pedig a JP Morgan és a Goldman Sachs fért bele.
A mű a számos adat és elemzés ellenére a laikusoknak, vagyis azoknak is lehengerlő, és nem kevés töprengést okozó olvasmány, akik nem csüngenek a közgazdászat emlőin.
A két szerző rutinos újságíróként – több mint harminc éve állnak helyt a gazdasági újságírásban, illetve az oknyomozásban – igen jól lavírozik a száraz tények, az adatsorok között, és mindig igen olvasmányosan (Panka Erzsébet fordítása) fogalmazzák meg a következtetéseiket számos újságcikkre és tanulmányra hivatkozva. Így egy pillanatig sem veszítjük el a szálakat, viszont annál inkább összeáll a kép, megerősödnek a sejtéseink. És akkor a viszonylag egyszerű könyvborító zsenialitásáról még nem is beszéltünk (Somogyi Péter munkája).
A mű fontos része még két nagyobb lélegzetű gondolatmenet, amely a két címben feltett kérdésre keresi a választ: Kína a jövő szuperhatalma?, illetve Ki irányítja a világot? Az elsőre még nem dőlt el a kérdés, de fel kell készülnünk rá, hogy a nyugati világ oly hosszú dominanciájának végéhez közeledünk, a hangsúlyok lassan, de biztosan tevődnek át a kínai gazdaságra, amelynek egyes termékei ma már fejlettebbek, mint amit mi megszoktunk (nem Kelet-Európát értve ezalatt). Csak egy példa: nem ritka a QR-kóddal felszerelkezett koldus, ugyanis Kínában öt emberből négy már az okostelefonjával fizet, így a koldusnak szánt pénz is eleve a számláján landol…
A második kérdés kulcsfogalma a mesterséges intelligencia, illetve azon algoritmusok, amelyek lassan helyettünk tartják mozgásban a világot. E tekintetben elég nagy a versenyfutás az Egyesült Államok és Kína között. A tét: a techcégek révén begyűjtött adatok (a Facebook és Google többet tud rólunk szinte, mint mi magunk) elemzése, feldolgozása és felhasználása ugyanis felbecsülhetetlen a jövő szempontjából. A minket tanuló algoritmusok birtoklása és irányítása dönti el, hogy milyen jövőnk lesz. Többek között ezért sincs még meg a politikai akarat ahhoz (bár számtalan vizsgálat indult már el a monopolhelyzet és a jogosulatlan versenyelőny felszámolásáért), hogy feldarabolják a Google-hoz hasonló óriásokat. Kína ugyanis nem tenné meg ezt a szívességet nekünk.
Nem akarom az elcsépelt frázist puffogtatni (Ha csak egy könyvet akar elolvasni…), de a két finn újságíró munkája számomra az év egyik legfontosabb könyvévé lépett elő. Még akkor is, ha kissé mélyebbre kell nyúlnunk a zsebünkbe érte.