Dale Pinnock: A táplálkozás bibliája | Falusi Dóra ajánlója
Jellemzően valamilyen probléma kapcsán kezdünk el igazán odafigyelni az étkezésünkre, amúgy leginkább csak „üzemanyagként” tekintünk az élelmiszerekre. Dale Pinnock legújabb könyvében azonban épp arra hívja fel a figyelmet, hogy „a jó táplálkozás muníciót adhat a hosszú élethez; a rossz táplálkozás életünk csúcsán is elvihet”. Ezért érdemes minél többet megtudnunk arról, hogy mit is érdemes (t)ennünk az egészségünkért.
Nem mindegy azonban, hogy a megfelelő tudás megszerzéséhez miként állunk neki. Az internettel nehéz versenyezni információszerzés terén, egy dologban azonban érdemes kritikusnak lennünk: a hitelesség szempontjaiban. Az információhalmaz nem jelenti automatikusan azt, hogy minden forrás hiteles. Hacsak nem akarunk önjelölt táplálkozásguruk és névtelen blogírók ellenőrizetlen és megalapozatlan kijelentéseire hallgatva mindenfélét bevinni a szervezetünkbe, akkor érdemes szakemberhez fordulni. (Fontos azonban leszögezni, hogy egészségügyi probléma esetén a kivizsgálásokat és az orvosi segítséget semmi sem pótolhatja.)
A brit Dale Pinnock huszonhárom éve foglalkozik a tudatos táplálkozással, dietetikai és fitoterápiás tanulmányait követően táplálkozástudományból szerzett mesterdiplomát az angliai Surrey-i Egyetemen. Azóta töretlen a népszerűsége, könyveit mára tizenkilenc nyelvre fordították le. Tanulmányai előtt szinte minden létező diétát kipróbált. Így nem véletlenül tanácsolja azt mindenkinek, hogy csak ellenőrzött szakmai információk alapján étkezzen. Napjainkra a táplálkozás akkora üzlet lett, hogy nehéz átlátni és helyesen felmérni, mire is van szükségünk igazán. A helyzeten csak rontott a közösségi média, mivel itt a kontroll nem csupán a rendszerből hiányzik, hanem jellemzően a felhasználókból is. Indokolatlanul szavazunk egyre nagyobb bizalmat az online térben olvasott vagy látott információknak (ennek veszélyeiről itt olvashat bővebben).
Pinnock ebből kiindulva írta meg A táplálkozás bibliáját. Bár korábbi szakácskönyveiben sok finom és tápláló receptet tett már közzé (magyarul a kétrészes Gyógyító konyha című munkája jelent meg), nem győzi hangsúlyozni, hogy hosszútávon az étkezési szokásaink határozzák meg a testi és nem ritkán lelki jóllétünket. Ebben a könyvében is az egészség és az étkezés kapcsolatát tárgyalja, most viszont már komolyabb összefüggésekre mutat rá a tőle megszokott közérthető stílusban.
Ahogy írja: „Sokan csak üzemanyagnak tartják az ennivalót, és részben az is, de az étel – általában a táplálkozás – sokkal több annál. (…) Ha veszik a fáradságot, hogy megismerkedjenek ezzel a létfontosságú területtel, megmenthetik saját és szeretteik életét, sőt családjuk generációkon át is egészséges maradhat.” A táplálkozás bibliája igen praktikus kézikönyv, amelyet nem kell feltétlenül egy szuszra elolvasni, viszont bármikor fel lehet lapozni, hogy egy adott testi tünet vagy élelmiszer kapcsán megbízható szakmai tanácsokat kapjunk. Bizonyos részeit azonban nagyon is érdemes alaposan tanulmányozni és átgondolni.
Pinnock egy szokatlan, ám egyszerű és logikus étkezési rendszert tart a legjobbnak: az életkornak megfelelő táplálkozást javasolja a különböző népszerű (vagy épp népszerűtlen) diéták helyett. Ezt kiemeli a kanadai Stephen Lee biológiai antropológus is, aki a táplálkozás több millió éves történetét kutatva többek között arra az eredményre jutott, hogy egészségünket a származási helyünk, illetve őseink több ezer éves étkezési szokása sokkal nagyobb mértékben befolyásolja, mint gondolnánk (erről itt írtunk bővebben).
Pinnock az első részben a következő korosztályokat különbözteti meg eltérő táplálkozási szükségleteik alapján: csecsemők, kisgyerekek, tizenévesek, húsz és hatvan év közöttiek, valamint afelettiek. Iránymutatásai egyszerűek: bemutatja, hogy mely alapanyagokra miért van szükség az adott életkorban, és leírja azt is, hogy melyik élelmiszer tartalmazza azokat. Ez nem azt jelenti, hogy mást nem ajánlott fogyasztani. A tanácsát megfogadva viszont testünk több éves szükségleteit elégíthetjük ki annak érdekében, hogy ne alakuljon ki a szervezetünkben hiánybetegség.
Tisztában van vele, hogy az étrendkiegészítők ma már a táplálkozás szerves részét képezik, sok esetben épp azért, mert ezt az egyszerű irányelvet, miszerint együnk az életkorunknak megfelelően, egész egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk. Ezért a könyv utolsó részében szó esik a különböző vitaminok és ásványi anyagok jelentőségéről is. Mindegyiknél ismerteti a hatásukat, ellenjavallatukat, és a biztonságos alkalmazásukat, valamint hogy kinek ajánlja.
A Hétköznapi betegségek fejezetben a csontritkulás és a cukorbetegség mellett helyet kap a herpesz, az alacsony libidó, ekcéma, reflux, de még a töredező köröm is. Miután röviden és közérthetően bemutatja a tünet vagy betegség kialakulását, leírja táplálásterápiájukat, és azt, hogy milyen élelmiszer tartalmazza az ezeket leginkább gyógyító anyagokat. A Gyógyító élelmiszerek A-tól Z-ig című részben pedig hatvan élelmiszer jótékony hatását sorolja fel, és ad remek tippeket a fogyasztásukra.
A táplálkozás bibliája jól áttekinthető és hasznos kézikönyv (Silberer Vera fordítása), amelynek minden háztartásban ott a helye. Inspiráló segítséget nyújthat mind beteg, mind egészséges állapotunkban, hiszen sosem késő elkezdeni tudatosan vigyázni magunkra.
DALE PINNOCK korábbi művei: Gyógyító konyha 1-2.