Merlin Sheldrake: Az élet szövedéke | Falusi Dóra ajánlója
Kivételesen nem táplálékként kerül a reflektorfénybe, hanem mint ökoszisztémánk egyik legfontosabb alapja. A brit biológus díjnyertes tudományos ismeretterjesztő könyvét elolvasva egészen más szemmel nézünk majd a gombákra. Tökéletesen megmutatják, milyen érzékeny egymásrautaltságban élünk sérülékeny környezetünkkel, és milyen pótolhatatlan szerepük van a mindennapi életünkben.
A brit Merlin Sheldrake azon biológusokok közé tartozik, akik már gyermekkoruktól kezdve szembesültek azzal, hogy milyen gyorsan halnak vagy lehetetlenülnek el fajok, és milyen drasztikusan változik a bolygónk ökoszisztémája. Amit többek között David Attenborough a pályája elején még javarészt egyedül képviselt a nagyközönség előtt, annak jól felépített előadásmódja és üzenete napjainkra beérett. Az a tudós nemzedék, amelyiknek egyik jeles képviselője Merlin Sheldrake is, már nem ismer pardont. A tudományos alaposságból nem engedve, ugyanakkor közérthetően, sőt érdekfeszítően mutatják be azokat a folyamatokat és összefüggéseket, amelyeken keresztül megérthetjük, hogy a szimbiózis az élet minden területén jelen van, illetve miért életbevágóan fontos megismerni és vigyázni rá.
A brit biológus mindezt a gombákon keresztül szemlélteti. Első hallásra talán nem hangzik túl izgalmasnak a téma, ám kezdjék csak el olvasni a könyvet! Meg fognak lepődni, hogy mennyire nehéz letenni. Egyrészt, mert majd minden oldalon megdöbbentő tényeket sorol fel velük kapcsolatban. Egyes fajok például akár tízezerszer gyorsabban szórják szét a spóráikat, mint egy űrsikló. Mások anyagcseréjük változatosságának köszönhetően a kőzeteket, a nyersolajat, de még a TNT-t is képesek lebontani, sőt van, amelyik a radioaktív sugárzásnak is ellenáll.
A gombák alkotják a növények „közösségi hálóját” (wood wide web), amelynek segítségével folyamatosan és területi határok nélkül képesek kommunikálni egymással.
Másrészt mert Sheldrake célja érezhetően több mint a gombák világának aprólékos feltárása és bemutatása. Az élet szövedékét nem véletlenül válogatta be 2020-ban, megjelenésének évében a Time magazin az év száz legfontosabb könyve közé, majd lett a szerző 2021-ben Nagy-Britannia legrangosabb tudományos ismeretterjesztő könyvdíjának (Royal Society Science Books Prize) a nyertese. (A jegyzetekkel, bibliográfiával, valamint név- és tárgymutatóval is rendelkező könyv magyar fordítása Sóskuthy György, szaklektorálása Kovács M. Gábor, szerkesztése pedig Szalay Marianne munkája volt.)
„Ökoszisztémák vagyunk, egy mikrobák alkotta és általuk lebontott rendszer, és ennek a jelentőségét csak most kezdjük megérteni”, hívja fel rá a figyelmet a szerző, és párhuzamba állítja a gombák alkotta kényes egyensúlyt azzal az emberi gondolkodással, amely szerint az intelligencia egy csakis az embert (de legalábbis a gerinceseket) megillető tulajdonság. Azonban minél többet olvasunk a könyvből, annál inkább egyetértünk a biológussal, miszerint az intelligencia egy nagyon is szubjektív fogalom.
„A növények úgy 500 millió évvel ezelőtt csak a gombákkal való együttműködésüknek köszönhetően voltak képesek a vízből a szárazföldre lépni, mivel a gyökerek feladatát több tízmillió éven át (amíg a növények nem fejlesztették ki a saját gyökérrendszerüket) a gombák látták el.” Az élet szövedékéből kiderül, hogy még ma is függ tőlük minden élőlény, pusztítanak és gyógyítanak, és messze nem csupán az állati élet egyfajta tétlen hátterét jelentik.
Nagyon is képesek olyan elvont mechanizmusokra, mint a problémamegoldás, kommunikáció, döntéshozatal, tanulás vagy az emlékezés.
A végén már csak hümmögünk és bólogatunk magunkban, amikor azt olvassuk, hogy „milyen sok gondolatot kell felülvizsgálni, nem utolsósorban az identitás, az önállóság és a függetlenség kulturálisan oly nagy becsben tartott fogalmait”. (A szerző kortársa, Peter Wohlleben a fák kapcsán hívta fel a figyelmet a növények kommunikációjára, ide kattintva pedig a hangyák elképesztő világáról olvashatnak.)
A gombák kapcsán azonban mindez csak a kezdet. Jelenleg 2,2-3,8 millió fajtájuk él a földön, tehát hatszor vagy tízszer több mint ahány növényfaj, viszont eddig csupán a hat százalékukat írták le. „Éppen csak hogy elkezdtük felfedezni a gombák életének bonyolultságát és kifinomultságát.” Amit tehát Sheldrake felmutat nekünk, csupán a jéghegy csúcsa. A tekintetben viszont nem hagy kétséget, hogy bolygónk és személyes jóllétünk érdekében az egyik legfontosabb megismernivalónk a gombák világa.