KÖNYVTERASZ
Bár az életünket most is nagyban megnehezíti a pandémia, szerencsére remek gyerekkönyvek közül válogathatunk a bezártságban. Valóban olyan veszélyesek és gusztustalanok bizonyos állatok, mint hisszük? És mi a helyzet a madarak világával: a zsezsével, lappantyúval, zöld küllővel? Megoldhatunk rejtélyeket és indíthatunk expedíciókat a kanapéról, miközben elgondolkodhatunk azon, hogy miképp tudjuk a műanyag szemetet újrahasznosítani.
Első helyezettünk több generációról generációra hagyományozott félelmekkel és előítéletekkel számol le az állatok világával kapcsolatban. Sophie Corrigan közismert témához nyúlt a Nem rossz állatok című könyvében, hiszen ki ne vágná rá azonnal a választ arra, hogy mit eszik a hiéna, vajon koszos-e a patkány, és mit kell csinálni medúzacsípés esetén. Pedig bizony minket, felnőtteket is érhetnek meglepetések a könyv olvasása közben, amely már a szerkezete szempontjából is kimondottan érdekes. Minden állatnak összesen négy oldal jut a könyvben: az első kettőn a róluk szóló „rosszindulatú pletykákat” elevenítik fel, majd a következő kettőn ezeket cáfolva, a valóságot mesélik el, közvetlenül is megszólítva az olvasót.
A cápa kapcsán például megtudjuk, hogy igen, valóban a nagy fehér áll a tápláléklánc csúcsán (vagyis semmilyen más állattól nincs félnivalója), ám nagyobb eséllyel öl meg minket a villámcsapás és a kenyérpirító, mint ő. És még sorolhatnánk az igaztalan mítoszokat és legandákat többek között a molylepke, a patkány, a pók, vagy a meztelen csiga esetében. Corrigan könyvének legfőbb érdeme, hogy eléri: sokkal inkább bolygótársainknak lássuk az állatokat, és ne csak az önző szempontjaik révén mondjunk sommás ítéletet felettük, írtuk a könyvről. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt ajánljuk!
Egy hiánypótló verseskötetben negyven madárfajt mutat be a legkisebbeknek Balázs Imre József költő könyve a második helyen. A szórakozásba csomagolt tanulás garantált. „A MadárÁBÉCÉ igazi kárpát-medencei kavalkád: feltűnik benne a hantmadár, citromsármány, bodzapinty, nagy goda, de a – nevük alapján talán már ismertebb – dolmányos varjú, búbos banka, fekete rigó, csíz, és az uhu is.” Minden madárhoz jár egy-egy vers, amelyben rengeteg humorral mesél ezekről a körülöttünk élő csodálatos, ám sokszor láthatatlan kis élőlényekről. „A fekete harkály, ha mindene meglett, / mélyít az odúhoz még egy termet. / Házi stúdió a régi álma, s egyre javul a dobtechnikája”, írtuk a könyv kapcsán. A lapok alján megtaláljuk az adott madár nevének kezdőbetűjét, és az ábécét követő szerkesztésnek köszönhetően a kisiskolások is örömmel forgathatják. A szemet gyönyörködtető illusztrációk pedig kicsit és nagyot egyaránt elvarázsolnak.
Harmadik ajánlatunk egy különleges interaktív könyv, amelyben a kis olvasó maga alakíthatja az eseményeket. Egy expedíció tagjaként várnak rá a bátorságát is próbára tevő feladatok, a helyszín pedig nem más, mint a föld legzordabb vidéke. Sophie Blitman Irány az Északi-sark! című könyvében minden oldal egy önálló történet az expedíció mindennapjaiból, amelynek végén (több lehetőség közül) a saját döntésünk alapján folytatódik a könyv. És miközben a kalandozások során megismerjük ezt a gyönyörű, ám igencsak szélsőséges vidéket, megtudhatjuk azt is, hogy itt bizony minden döntésünknek következménye lesz… A történet többször, több szálon is újrakezdhető, mert bizony lesznek pillanatok, amikor csak a legéberebbek jutnak tovább! Nem akármilyen kihívásnak nézünk elébe!
A negyedik helyre is egy igazi kihívás futott be. Victor Escandell Rejtélyes történetek című könyve huszonöt olyan történetet tartalmaz, amely a fantáziánkat és a logikánkat egyaránt megdolgoztatva remek kikapcsolódást nyújt a fejtörők kedvelőinek. Van itt minden: gyilkosság, furcsa szomszéd, örökségét kereső kislány, betörők, nyomok és gyanúsítottak. Igazi detektívmunkára lesz tehát szükség, hogy kiderüljön az igazság. A megoldások keresése közben azonban nem a gyorsaság, hanem a pontszerzés a cél, ugyanis ezt a játékot egyedül, de akár többen, sőt csapatban is játszhatják. Játékszabályok az ajánlóban, kalandra fel!
„A fejlett világban egy újfajta kihívással kell szembenéznie a szülők jelenlegi generációjának: úgy kell környezetvédelemre tanítani a csemetéinket, hogy közben mi magunk még gyerekcipőben járunk ennek gyakorlásában”, írtuk Hannah Wilson Mocsok műanyag és számtalan szemét című képeskönyve kapcsán. Az ötödik helyezett ebben nyújt remek segítséget a nagyoknak, és kínál rengeteg felfedeznivalót a kicsiknek, kisiskolásoknak. A könyvben öt anyag (műanyag, üveg, papír, fém, textil) előállításán, felhasználásán, majd lebomlásán, vagy épp újrahasznosításán keresztül ismerhetjük fel, hogy jelenlegi életmódunk micsoda terhet jelenthet a bolygónknak, ha nem vigyázunk. Megoldás azonban mindig van! Remek tippeket kapunk arra, hogyan tegyük mindennapi életünket környezetbaráttá.