KÖNYVTERASZ
Évek óta minden karácsony előtt megbeszéljük a családdal, hogy csak szimbolikus ajándékokkal lepjük meg egymást, mert a lényeg, hogy együtt legyünk. Idén viszont a távolságtartással tudunk egymásra a legjobban vigyázni. Épp ezért felértékelődik az ajándékozás jelentősége is. És vele a fő kérdés: vajon minek örülnének a szeretteink igazán? Szerencsére remek könyvek közül válogathatunk: ebben az ajánlónkban anyáknak, feleségeknek, barátnőknek.
Legyen színház-, művészet- vagy épp virágkedvelő, kiváló könyvekkel lephetjük meg karácsonykor. De ha épp egy jó regényt választanánk neki, arra is van javaslatunk. Ha pedig egyszerűen csak olvasna egy remek „kikapcsolós” könyvet vagy főzőcskézne, összeállításunkban ezekre is talál példát.
Molnár Piroska könyve, a Kvittek vagyunk a színházat kedvelőknek egyszerűen kihagyhatatlan. És nem csupán azért, mert a járvány miatt kénytelenek vagyunk mellőzni ezt a kikapcsolódási formát – márpedig egy jó előadás épp annyira tud hiányozni, mint egy pohár finom bor. Hanem azért is, mert Molnár Piroska gondolatai, stílusa – mind élőben, mind papíron – valódi élményt ad.
Az ember csak hallgatja (olvassa), és máris látja őt a színpadon, de most mintha csak hozzánk beszélne. Mert olyan szépen, és a szó legnemesebb értelmében vett egyszerűséggel beszél szenvedélyről, fájdalomról, életről, hogy az megérint még a lapokon keresztül is. A mai napig alázattal beszél a munkájáról, ahogy azt a vele készült interjúnkban is olvashatják: „Számomra a megszállottság kissé ködös fogalom. Magam kapcsán inkább úgy fogalmaznék, hogy jó munkásember vagyok. Van bennem valamilyen bornírt becsületesség a munkámmal szemben. Lehet, hogy ez nem hangzik olyan regényesnek, de messzire lehet vele jutni.”
Azoknak, akik a festményeket nem csak messziről szokták nézegetni, hanem szeretik megismerni a képek mögött megbújó, sokszor elképesztő történeteket is, a legjobbkor jelent meg Gerevich József Teremtő vágyak című, a művészeket és múzsáikat a pszichológus szemével elemző gyönyörű albuma. A közel ötszáz évet felölelő művészetpszichológiai kalauzban a szerző egy-egy alkotás minden részletének utánamegy, miközben az alkotó lelkiállapotát is vizsgálja. Több mint 25 szobrász és festő, köztük Rubens, Goya, Toulouse-Lautrec, Dalí, Manet, Picasso és Van Gogh festményeit és életét ismerhetjük meg egészen különleges szemszögből ebben az érdekfeszítő, gazdagon illusztrált könyvben.
És ha már kultúra és művészet, akkor ne hagyjuk ki a virágokat imádó szeretteinket sem. Géczi János A rózsa labirintusa ideális választás azoknak, akik a hideg téli hónapokban sem akarnak teljesen elszakadni a növényeiktől. A könyv a rózsa szimbólumának segítségével vezet végig az egész emberiség történelmén, de olyan olvasmányosan és könnyedén, hogy csak úgy faljuk az évezredeket. Egy igazi kultúrtörténeti kuriózum kezdőknek és haladóknak.
Elena Ferrante A felnőttek hazug élete című könyvét a szépirodalom kedvelőinek ajánljuk. Az író(nő?), akinek kilétét a mai napig homály fedi, regényeivel rendre megdönti az eladási sikerlistákat. Legújabb könyvében egy mind társadalmi, mind egzisztenciális szempontból kettészakadt nápolyi család viszontagságait meséli el. Na de hogyan! A szerző, bárki legyen is az, eddig már több millió kritikust és olvasót hódított meg egyedi stílusával.
De ha egy olyan könyvet keresünk, amelyen egyszerre lehet nevetni, gondolkozni és kicsit sírni is, akkor Kepes András legújabb, A boldog hülye és az okos depressziós című kötetét javasoljuk. Ahogyan gyermeknevelésről, sikerről és boldogságról, vagy épp Giotto freskóiról, nemi szerepekről, és a saját szakmájáról beszél, abban annyi tágasság van, hogy alig győzzük belakni. Gördülékeny stílusban fűz össze aranyköpéseket, anekdotákat, személyes példákat a családja életéből, idézeteket és gondolatfutamokat, miközben úgy tesz, mintha csak hangosan morfondírozna. Ugyanez a közvetlen stílus köszön vissza a vele készült interjúnkban is.
Amit pedig mindenkinek szívből ajánlunk, mert egyetlen ünnep sem maradhat el finomságok nélkül, az Michael Greger Receptek, hogy sokáig élj című szakácskönyve. Igazából már maga a gyűjtemény címe is megörvendezteti azt, akit megajándékozunk vele. A könyv a teljes értékű táplálkozást helyezi előtérbe, vagyis a nem túlságosan feldolgozott élelmiszereket preferálja, amelyekhez nem adtak hozzá semmi rosszat (tartósítószert, állományjavítót), és nem vontak ki belőle semmi jót (mint például a hántolt fehér rizs vagy a finomított fehér liszt esetében). Minimális húst, tojást és egyéb tejterméket tartalmaz, ugyanakkor rengeteg gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyest, teljes kiőrlésű gabonát és magvakat használ. Külön fejezet foglalkozik a reggelikkel, és találunk benne recepteket öntetekre, rágcsálnivalókra, levesekre, burgerekre és wrappokra, főételekre, köretekre, desszertekre, sőt még italokra is. Ezért ha rászánja magát, és kipróbál belőle néhány ötletet, azzal nem csak az egészségéért tesz valamit, de bezsebelheti a családtagjai elismerését is.