Október 6 és 10 között a Jókönyvek online könyvesbolt és a Könyvterasz szervezte fesztiválon a lapunk által bemutatott izgalmas könyvekkel és azok szerzőivel találkozhatnak. Élőben is feltehetik a kérdéseiket, vagy dedikáltathatják kedvenc műveiket. A beszélgetések helyszíne a Róth Miksa Emlékház (Budapest, Nefelejcs u. 26.), a belépés ingyenes.
SZERDA (október 6.)
17:00 Horthy, Rákosi, Kádár és napjaink vadászai
Beszélgetés Majtényi Györggyel az Egyetértés vadásztársaság című könyvéről.
Mi köti össze a Horthy-kort, a szocializmust és a rendszerváltás utáni időszakot? A hatalmi elit vadászszenvedélye. Majtényi György történész új könyve feltárja előttünk, hogy miként hat mindez az adott korszak politikájára. Eddig ismeretlen és titkos történeteket hallhatunk Magyarország elmúlt száz évéből.
18:30 Richter és a gyógyíthatatlan sors
Beszélgetés Berényi Annával Richter című könyvéről.
A magyar gyógyszeripar megteremtőjének drámai életéről, és annak okairól beszélgetünk, hogy miért szorult méltatlanul háttérbe ez a nem akármilyen történet. A Richter Gedeon életét feldolgozó könyv szerzőjét, Berényi Anna írót, közgazdászt kérdezzük. (A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel)
CSÜTÖRTÖK (október 7.)
16:30 A Horthy-rendszer megszilárdulásának története
Beszélgetés Veszprémy László Bernáttal az 1921 című könyvéről.
Miért volt sorsfordító év Magyarország történetében az 1921-es év? Mi volt a korszak legélesebb belpolitikai vitája, mely meghatározta az egész Horthy-rendszer sorsát is? Veszprémy László Bernát művelődéstörténésszel beszélgetünk új kötetéről. (A könyvről itt olvashat bővebben, itt pedig a szerzővel beszélgettünk.)
18:00 Kultúrharc és elitcsere a mai Magyarországon
Beszélgetés Kristóf Lucával a Kultúrcsaták című könyvéről.
Kristóf Luca szociológus érzékeny témát elemez könyvében: szellemi őrségváltás, kulturális ízlést befolyásoló hatalmi technikák, értékválasztás a mai Magyarországon. A szerzőt a jelenlegi kulturális elit és politika változásairól kérdezzük. ( A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
PÉNTEK (október 8.)
16:30 Nők és férfiak a műkereskedelemben
Beszélgetés Martos Gáborral az Önarckép nyaklánccal című könyvéről.
Vajon miért drágább 400 millióval egy férfi festménye, mint egy női alkotóé? Milyen szempontok uralják a múzeumok kiállításpolitikáját és a nemzetközi vásárok kínálatát? Martos Gábor több mint két évtizede kutatja a műkereskedelem világát és annak kulisszáit. (A könyvről itt olvashat bővebben.)
18:00 Besúgók a kertben
Beszélgetés Finy Petrával Kerti szonáta című könyvéről.
A késői Kádár-kor legszomorúbb és legrondább fejezeteiről írt pontos látleletet az ismert író, költő Finy Petra. Hogyan működött a gulyáskommunizmus belügyi államapparátusa, és kik akarták megváltoztatni a rendszert? A nyolcvanas évek mindennapjairól, és elfeledett női sorsokról beszélgetünk. ( A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
SZOMBAT (október 9.)
14:00 A nyilvánosság mögött
Beszélgetés Dezső Andrással a Magyar kóla és a Fedősztori című könyveiről.
Az ismert oknyomozó újságíró, Dezső András az elmúlt években írt már tényfeltáró könyvet a magyar droghelyzetről és a szervezett bűnözés kialakulásáról. A hamarosan megjelenő Fedősztori című kötete kapcsán beszélgetünk vele az eddig feldolgozott témáiról is. (A könyvről itt olvashat bővebben.)
16:00 Hogyan kérdezzünk világsztárokat?
Beszélgetés Köves Gáborral a Végszónak sem rossz című könyvéről.
A Magyar Narancs riportere, Köves Gábor már második kötetében gyűjti össze napjaink legismertebb magyar és nemzetközi művészeivel (írók, filmesek, színészek) készített beszélgetéseit. Sokan az interjút könnyű műfajnak gondolják, ám most kiderül, hogy ez mekkora tévedés. És persze rákérdezünk a kulisszatitokra is. (A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
18:00 Kitartó írók kézikönyve.
Beszélgetés Vámos Miklóssal az Igen című könyvéről.
Vámos Miklós új kötetbe foglalta az elmúlt években írt esszéit és vallomásait, amelyekben kezdő íróknak és olvasóknak ad tanácsokat, de a rutinosabbak is megszívlelhetik. A regényírás trükkjeiről, az élet élvezetéről és az olvasás szenvedélyéről beszélgetünk. (A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
VASÁRNAP (október 10.)
14:00 Magyar múlt szlovák szemmel
Beszélgetés Kollai Istvánnal a Szlovákia királyt választ című könyvéről.
A Szlovákia-szakértő Kollai István történész azt vizsgálta a könyvében, hogy milyen eltérések találhatók a két ország nemzeti narratívájában, mi táplálja a makacs előítéleteket és kitartó mítoszokat. Témánk: miként gondolkodnak a szlovákok arról, amit mi magyar történelemként ismerünk. (A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
16:00 Puli nélkül üres a Tabán
Beszélgetés Saly Noémivel a Ha túléljük ezt a marhaságot című könyvéről.
Az irodalom- és Budapest-történész Saly Noémi a rá jellemző oldottsággal mesél a lerombolt és megmaradt Tabánról, a pulik iránti múlhatatlan szeretetéről, és arról is, miért kedveli az ember idősebb korábban a savanyúságot. (A könyvről itt olvashat bővebben, és itt interjút a szerzővel.)
18:00 Hol élünk? Miben élünk?
Beszélgetés Magyar Bálinttal A posztkommunista rendszerek anatómiája című könyvéről.
Az ismert szociológus, volt oktatási miniszter szerzőtársával, Madlovics Bálint közgazdász-politológussal az eddigi legátfogóbb munkát írták meg a rendszerváltó országok politikai, gazdasági és társadalmi jelenségeinek megértéséhez. Magyar Bálinttal többek között arról beszélgetünk, hogy mi jellemzi azt az államformát, amely nem a közjó, hanem az elit érdekében működik, és hogyan lehet megfordítani a tekintélyelvű rendszer felé való elmozdulást?